По-русски :: English
ГОЛОВНА СТАТТІ (330) ФОТОГРАФІЇ (676) КАРТИ (32) АРХІТЕКТОРИ (30) КНИГАРНЯ (5)
 
Головна 
Посилання
Мапа сайту
Про проект
Зворотній зв'язок

www На сайті

Фотоальбом ''Kiev.ua''

Кирилівський монастир на акварелі Солнцева (800x530) (1 з 1)
Об'єкт: православний храм
Рік побудови: ?, 1140 - 1167
Архітектурний стиль: візантійський, староруський, українське (мазепинське) бароко
Розташування: на Куренівці, північній околиці Києва, на перетині вулиць Олени Теліги та Новокостянтинівської
Сучасне використання: музей, філіал національного заповідника ''Софія Київська''
Переглянути зображення

Ця стаття доступна також російською та англійською

[Карта Києва] [Версія для друку]

Кирилівська церква - унікальна пам'ятка архітектури ХІI-ХVIII ст. і монументального живопису ХII-ХІХ ст. На північно-західній околиці Києва - урочищі Дорогожичі - чернігівським князем Всеволодом Ольговичем у першій половині ХII ст. засновано монастир, головна церква якого була названа Кирилівською.

Кирилівська церква стала родинною усипальницею чернігівських князів Ольговичів. У 1179 р. тут було поховано дружину Всеволода Ольговича - Марію Мстиславівну, дочку Мстислава Великого, у 1194 р. відбулося поховання великого київського князя, одного з головних героїв давньоруської поеми "Слово о полку Ігоревім" - Святослава Всеволодовича.

Трьохапсидний хрестовокупольний храм ХII ст. на зламі ХVII-ХVIII ст. внаслідок ремонтних робіт набув рис українського бароко: було збудовано чотири нові бані, фасади прикрашено ліпленням, а у 50-60-х роках ХVIII ст. український архітектор І.Григорович-Барський звів на західному фасаді розкішний бароковий фронтон.

Кирилівська церква майже повністю зберегла інтер'єр ХІІ ст.

Піднявшись вузькими сходами, що розташовані в товщі північної стіни, на другий поверх, де знаходились князівські полаті (хори), можна відчути велич храму ХII ст., так, як її відчували давньоруські князі.

Відвідувачів вражає монументальний розпис ХII, ХVII, ХІХ ст., який створює цілісний живописний ансамбль.

Особливу цінність представляють фрески ХII ст. (понад 800 м2), що збереглись, перш за все, в нартексі, південній апсиді, центральному вівтарі та пілонах. На території колишнього Радянського Союзу це найповніший ансамбль розписів ХII ст.

У Кирилівському храмі знаходяться композиції ХII ст., аналогів яким не існує в жодному з сакральних пам'яток всього Візантійсько-Балканського кола (Житійний цикл св. Кирила та Афанасія Олександрійських).

У ХVІІ ст. розписи поновлювались та доповнювались. Від живопису того часу зберігся лише монументальний портрет ігумена Кирилівського монастиря Інокентія Монастирського, розташований на південній стіні. Цей живописний твір є цінним взірцем українського монументального портретного живопису ХVІІI ст.

Наприкінці ХVІІІ ст., під час ремонту, стіни Кирилівської церкви були повністю затиньковані та побілені.

У 80-х роках ХІХ ст. під керівництвом професора А.В.Прахова проводилась реставрація живопису. Стародавні розписи були звільнені від нашарувань тиньку та переписані олійними фарбами. Роботи виконували викладачі та учні Київської малювальної школи М.І.Мурашка.

Храм прикрашають і високохудожні малювання ХVIII та ХIХ ст., серед яких - розписи М.О.Врубеля. Його пензлю належать зображення архангела Гавриїла, композиції "В'їзд Господень до Єрусалиму", "Надгробний плач". В одній з найцікавіших робіт - "Зішестя Cв. Духа на апостолів", що розташована на стелі хор, в образах апостолів можна впізнати відомих киян - сучасників М.О.Врубеля.

Твори живописця, найкращого в Росії ХIХ ст. монументаліста та незрівнянного майстра кольору, вражають відвідувачів не тільки художньою майстерністю, але й експресією, мають емоційний вплив.

Чудовий мармуровий іконостас ХIХ ст. прикрашають чотири ікони, виконані М.О.Врубелем, - Богородиця, Христос, св. Кирило та Афанасій. Найвиразнішим твором серед них є образ Богородиці з немовлям, ікона написана в кращих традиціях італійського Ренесансу.

Зважаючи на історичну та художню цінність Кирилівської церкви, у травні 1929 р. ця пам'ятка була оголошена історико-культурним заповідником.

З 1965 р. Кирилівська церква - музей, який входить до складу Національного заповідника "Софія Київська". За час існування музею проведені величезні реабілітаційно-реставраційні роботи коштом держави.

НОВІ ЗНАХІДКИ АРХЕОЛОГІВ БІЛЯ КИРИЛІВСЬКОЇ ЦЕРКВИ В КИЄВІ ВІКРИВАЮТЬ ТАЄМНИЦІ МИНУЛОГО

Унікальна пам'ятка архітектури і монументального мистецтва XII ст. Кирилівська церква давно потребувала реставраційно-ремонтних робіт, зокрема по заміні гідроізоляційних систем. Відсутність коштів не давала змоги вирішити це питання.

На допомогу прийшла фірма «Основа-Солсіф», яка не тільки надала кошти, але й розробила проект та розпочала ці роботи, що проводились під наглядом археологів Національного заповідника «Софія Київська».

Наукові співробітники заповідника знайомі з документами, які свідчать про те, що з північного та південного боків, ближче до вівтаря, Кирилівська церква мала прибудови. В 50-х - 60-х роках минулого сторіччя архітектор Микола Холостенко методом зондажу та шурфування дослідив залишки фундаменту і зробив реконструкцію.

Сучасні науково-реставраційно-ремонтні роботи дозволили повністю відкрити фундаменти в північній частині. Це дало змогу зробити наукові висновки, які корегують і доповнюють реконструкцію М. Холостенка.

На місці розкопу знайдено монету XVII ст. В межах прибудови та поблизу неї розкрито 5 поховань XVII - XVIII ст., одне з яких знаходиться в склепі, що дає можливість зробити припущення про поховання одного з ієрархів церкви.

На даний момент Кирилівська церква тимчасово закрита для відвідування.Храми Києва (63)
Будівлі (100)
Вулиці та площі (59)
Пам'ятники (17)
Явища та події (23)
Місцевості (70)
Мости (8)
Парки та сади (6)
Види Києва (742)
Мапи Києва (32)
Архітектори Києва (30)
© Pavlo Dyban 2003-2015 ...::... Написати листа адміністратору

Виртуальные выделенные сервера.
Регистрация доменных имён. Дешевые домены.
Виртуальный хостинг. Лучшее место под Ваш сайт.

Продажа кондиционеров cплит системы и кондиционеры. Продажа автомобилей: Шкода октавия автокредит. на сайте компании. Смотрите описание пресс для шин здесь. Свежая информация электропилу купить тут.

www.znatok.ua
www.kievpereklad.com.ua